Excel dátumfüggvények megoldással
Dátumokkal, időpontokkal kell dolgoznod az Excelben? Jó lenne ismerni hozzá a megfelelő függvényt? Ebben a bejegyzésben bemutatjuk a legfontosabbakat!
Az Excel számtalan függvénye közül van pár, ami az időkezelését segíti elő. Ezek közül a dátumfüggvényeket ismerheted meg ebben a posztban feladatokon keresztül.
Mielőtt ezekkel megismerkednél, pár szót kell ejteni az Excel dátumkezeléséről.
Excel dátumok tárolása
Az Excel a dátumokat számként tárolja és kezeli. A bázis dátum 1990.01.01., vagyis ettől a naptól kezdve sorszámozza a dátumokat a mai napig, így alakítva őket számmá. A cellába gépelt dátumokat felismeri a program, és rögtön jobbra igazítja a cellán belül, valamint dátum adattípusra állítja.
Ennek a tárolásnak köszönhetően különböző műveleteket végezhetünk el a dátumértékeken, olyan ez, mintha számokkal tennénk.
Excel dátumfüggvények a gyakorlatban- KALK.DÁTUM függvény
A feladat az, hogy egy felvett kölcsön visszafizetési határidejét számoljuk ki, a futamidő 30 hónap, meg van adva a felvétel időpontja is.
A feladatot letöltheted innen: Excel dátumfüggvények feladatok
![Excel dátumfüggvények a gyakorlatban Excel dátumfüggvények a gyakorlatban](https://exceltanfolyam.info/wp-content/uploads/2022/01/01_excel_datumfuggvenyek.png)
Ehhez a legegyszerűbb a KALK.DÁTUM függvényt használni.
KALK.DÁTUM függvény (angolul EDATE függvény): A kezdődátumnál hónapokkal későbbi vagy korábbi dátumértéket adja eredményül.
=KALK.DÁTUM(kezdő_dátum; hónapok)
Kezdő dátum: az a dátum, amelyikhez viszonyítva szeretnél egy másik dátumot megkapni
Hónapok: Annyi hónap, amennyivel későbbi, vagy korábbi dátumot szeretnél megkapni a kezdő dátumhoz képest!
Excel dátumfüggvények megoldása – KALK.DÁTUM függvény
A KALK.DÁTUM függvény két argumentumot tartalmaz. A Kezdő_dátum helyére cellahivatkozzással érdemes megadni a kölcsönfelvétel időpontját vagyis B5 cellát. A hónapokhoz pedig a futamidő mennyiségét, tehát B6 cellát kell megadni.
Cellában szerkesztve így fest.
![Cellában szerkesztve Cellában szerkesztve](https://exceltanfolyam.info/wp-content/uploads/2022/01/02_excel_datumfuggvenyek.png)
Argumentumablakban pedig:
![Argumentumablakban Argumentumablakban](https://exceltanfolyam.info/wp-content/uploads/2022/01/03_datumfuggvenyek.png)
A végeredmény: 2023.03.15. lesz, ekkor jár le a kölcsönünk.
Excel dátumfüggvények – DÁTUMÉRTÉK, HÉT.SZÁMA, HÉT.NAPJA
Szabadságkérelmeket látsz a táblázatban, amiket átmásoltak egy szöveges fájlból. Láthatod, hogy a dátumokat nem ismerte fel az Excel (nem igazította őket jobbra), így valószínűleg ezek szövegesen vannak tárolva. Számolni viszont csak akkor tudsz velük, ha dátum típusra vannak alakítva.
![Excel dátumfüggvények Excel dátumfüggvények](https://exceltanfolyam.info/wp-content/uploads/2022/01/04_excel_datumfuggvenyek.png)
Az adatok segítségével az alábbi táblázatot kel kitölteni.
![Excel dátumfüggvények Excel dátumfüggvények](https://exceltanfolyam.info/wp-content/uploads/2022/01/05_excel_datumfuggvenyek.png)
Ehhez szükség lesz az alábbi függvényekre.
DÁTUMÉRTÉK függvény (angolul DATEVALUE függvény): A szövegként megadott dátumot számmá (dátumnak megfelelően) alakítja.
=DÁTUMÉRTÉK(dátum)
Például az =DÁTUMÉRTÉK („2021.04.12”) eredménye 2021.04.12 dátumként.
HÉT.SZÁMA függvény (angolul WEEKNUM függvény): Megadja, hogy az adott dátum hányadik hétre esik az évben.
=HÉT.SZÁMA(sorszám; [eredmény_típusa]
A második argumentumhoz írandó 1 vagy 2, ami meghatározza a hét kezdőnapját. Az 1 esetén vasárnappal indul, 2 esetén hétfővel.
Például az =HÉT.SZÁMA(„2021.04.12”;2) eredménye 16, vagyis a 16. hétre esett a dátum.
HÉT.NAPJA függvény (angolul WEEKDAY függvény): Az adott dátum napját egy számmal azonosítja. A második argumentumhoz 2-t kell írni, mert akkor a hétfő 1, a kedd a 2,… vasárnap a 7. Például az =HÉT.NAPJA („2021.04.12”;2), eredménye 1, vagyis az a nap hétfő volt.
Excel dátumfüggvények megoldás – DÁTUMÉRTÉK, HÉT.SZÁMA, HÉT.NAPJA
Ahhoz, hogy a második táblázatban a Szabadság kezdete és vége oszlopokban számként szerepeljen a dátum, a DÁTUMÉRTÉK függvény szükséges. Ehhez használd az első táblázat oszlopainak adatait az alábbi módon.
![Excel dátumfüggvények megoldás Excel dátumfüggvények megoldás](https://exceltanfolyam.info/wp-content/uploads/2022/01/06_excel_datumfuggvenyek.png)
Azt, hogy hányadik héten kezdődik a szabadság a HÉT.SZÁMA függvénnyel tudod meghatározni. A második argumentumhoz segítség:
– 1 alapértelmezett, ebben az esetben a január 1-jét tartalmazó hét az év első hete és a hét vasárnappal kezdődik.
– 2, a hét hétfővel kezdődik és az év első csütörtökét tartalmazó hét az év első hete.
– 21, A hét hétfővel kezdődik, az első csütörtököt tartalmazó hét az első sorszámú (Ez az európai hétsorszámozó rendszernek megfelelő)
![HÉT.SZÁMA függvény HÉT.SZÁMA függvény](https://exceltanfolyam.info/wp-content/uploads/2022/01/07_excel_datumfuggvenyek.png)
Végül ki kell számolnod, hogy a névsorban a hét hányadik napján kezdenek el dolgozni. Itt alkalmazd a HÉT.NAPJA függvényt. Viszont arra figyelj, hogy ha a Szabadság vége oszlop celláit írod be a függvény argumentumába, az még csak azt adja meg, hogy melyik a szabadsága utolsó napja. Tehát +1 hozzá kell adni.
Ha esetleg dátumot kapsz az E oszlopban, ne ijedj meg, csak állítsd át a cellák típusát általános vagy szám típusra.
![Excel dátumfüggvények Excel dátumfüggvények](https://exceltanfolyam.info/wp-content/uploads/2022/01/08_excel_datumfuggvenyek.png)
A végeredmény:
![A végeredmény: A végeredmény:](https://exceltanfolyam.info/wp-content/uploads/2022/01/09_excel_datumfuggvenyek.png)
Excel dátumfüggvények a gyakorlatban- MA függvény
Számold ki, hogy hány napos vagy ma, de a mai dátum mindig a frissüljön, vagyis minden nap az aznapi dátummal számoljon. A példában található születési dátumot írd át a sajátodra bártan!
MA függvény (angolul TODAY függvény): Az aktuális dátumot adja vissza, dátumként formázva. Nincs argumentuma, =MA() .
![Excel dátumfüggvények a gyakorlatban Excel dátumfüggvények a gyakorlatban](https://exceltanfolyam.info/wp-content/uploads/2022/01/10_excel_datumfuggvenyek.png)
Excel dátumfüggvények megoldása – MA függvény
A mai dátumot a MA függvény adja meg. Ezután ki kell vonni a mai nap dátumából a születési napod dátumát.
Amit még érdemes tudni, hogy ha két dátumot kivonsz egymásból, az eredmény a két dátum között eltelt napok száma lesz.
![Excel dátumfüggvények megoldása Excel dátumfüggvények megoldása](https://exceltanfolyam.info/wp-content/uploads/2022/01/11_excel_datumfuggvenyek.png)
Ez megoldható egy cellában is. =MA()-„1985.04.23” vagy =MA()-B23
Ha években vagy hónapban szeretnéd mérni az eltelt időt két dátum között, akkor a DÁTUMTÓLIG függvényre (angolul DATEDIF függvény) van szüksége.
Erről bővebben az Excel DÁTUMTÓLIG függvény magyarázat példákkal bejegyzésünkben olvashatsz.
További dátumfüggvények
Az Excelben a dátumfüggvények között van két függvény, ami még hasznos lehet.
Az egyik a MOST függvény (angolul NOW függvény): Az aktuális dátumot és időpontot adja meg, dátum és idő formátumban. Nincs argumentuma, =MOST() Például: 2021.05.23. 20:22
A másik pedig HÓNAP.UTOLSÓ.NAP függvény (angolul EOMONTH függvény): A kezdő dátumhoz képest megadott hónappal korábbi vagy későbbi hónap utolsó napját adja meg.
DÁTUM függvény (angolul DATE függvény): Három argumentuma van, év, hónap és nap. Ezeket egymás után megadva a megfelelő dátumot adja vissza.
ÉV függvény (angolul YEAR függvény): Kiszámítja, hogy az adott dátum melyik évre esik, visszaadja a dátumérték év részét. Például az =ÉV(„2021.04.12”) eredménye 2021 lesz.
HÓNAP függvény (angolul MONTH függvény): Megadja a hónapot 1 (január) és 12 (december) közötti egész számmal, a dátum hónap részét adja vissza. Például az=HÓNAP(„2021.04.12”) eredménye 4.
NAP függvény (angolul DAY függvény): Kiszámítja a hónap napját (1 és 31 között egész szám), a dátum nap részét adja vissza. Például a =NAP(„2021.04.12”) eredménye 12, mivel a 12-ik nap a hónapban.
A megoldás a második munkalapon található.
Ha tetszett, kérlek, oszd meg másokkal is! Bátran böngéssz a többi témánk között!