Az Excelben a Pivot tábla megkönnyíti neked az adatok elemzését, összehasonlítását, információ kinyerését. Összefoglalom neked a legfontosabb tudnivalókat.
Adatok előkészítése
Pivot táblákat más néven kimutatásoknak is nevezzük, készítése előtt fontos az adatok előkészítése. Ne legyenek cellaegyesítések, minden fejlécnek legyen egyedi neve és távolítsd el a felesleges szóközöket, ha vannak.
Az alábbi példában már megfelelően szerepelnek az adatok, hogy tudjunk a Pivot táblára koncentrálni, de a fenti lépések fontosak, így a saját adataidon végezd el, ha szükséges.
A leírásban használt fájlt letöltheted innen: Pivot tábla feladat
A második lépés, hogy alakítsuk táblázattá az adatokat, amivel a későbbi frissítéseket könnyítjük meg.
Kattints bárhova az adathalmazba, majd a Beszúrás menüben válaszd a Táblázat lehetőséget (Insert -> Table)
Felismeri a tartományt, azt is, hogy fejléceket tartalmaz, csak okézd le.
Formázta a táblázatot és felül megjelenik a Táblázateszközök (Táblatervező) menü.
Az Excel táblázatokról bővebben olvashatsz az Excel táblázat részletes leírás bejegyzésünkben az excelneked.hu oldalunkon.
Pivot tábla készítése
Miután elkészült a táblázat, készítsünk kimutatást!
A feladatok:
- Alakítsd táblázattá az adatokat
- Készíts kimutatást új munkalapra, melyen látszik az eladott db városonként
- Készíts kimutatást az előzőleg létrejött új munkalapra, melyen látszik, hogy városonként, termékenként mennyi volt a bevétel
- Készíts hozzá szeletelőt értékesítőnként (2010-es verziótól elérhető)
- Másold be az új adatokat a táblázat végére, majd frissítsd a kimutatásokat
- Állítsd be a második kimutatásban a számformátumot Ft-ra, 0 tizedesjeggyel
Kezdjük az elsővel! Kattints bárhova a táblázatba, majd a Beszúrás menüben válaszd a Kimutatást (Insert -> Pivot)
Felismeri a táblázatot, mint forrást és megkérdezi, hova szeretnéd elhelyezni. Készítsük új munkalapra, tehát csak okézd le.
Egy új munkalapon megjelenik az üres kimutatás és a kimutatásmezők a jobb oldalon.
Amíg a kimutatásban állsz, fent a menüben látszanak a Kimutatás menüi, az Elemzés és a Tervezés. (2010-esben Beállítások és Tervezés).
A Kimutatásmezők a táblázat fejlécei, oszlopai. Ezeket négy helyre húzhatod:
- Amit sorokhoz húzol, az a kimutatás soraiban lesz csoportosítva
- Amit az oszlopokhoz, az a kimutatás oszlopaiban.
- Az Értékekhez olyan mezőt húzz, amelynek adataival műveletet szeretnél elvégezni, például összeadni, átlagolni, megszámolni stb.
- A szűrőkhöz húzott mezőkkel tudunk majd szűrni, de ehhez mutatok majd egy másik, sokkal jobb módszert.
Első feladat, hogy városonként lássuk az eladott mennyiségeket, tehát a Várost húzzuk a sorokhoz, az eladott darabszámot pedig az értékekhez.
El is készült a kimutatás, amely automatikusan összegezte is az eladott darabszámokat.
Második feladat
Második feladat, hogy készítsünk egy újabb kimutatást ugyanerre a munkalapra. Navigálj vissza a táblázathoz, majd megint Beszúrás -> Kimutatás. A helyénél viszont most kattints át a Létező munkalapra lehetőségre, majd navigálj át a munkalapra, ahova tenni szeretnéd és itt kattints bele az előző kimutatás alatt egy cellába, például az A10-esbe. (Figyelj arra, hogy a két kimutatás között legalább 3 üres sor legyen, hogy ne fedjék egymást, ha bővülnek adatokkal.)
Létre is hozza a kiválasztott helyre, készítsd el tehát a kimutatást. Városonként és termékenként van szükség a bevételekre, ezért a városokat és a termékeket húzd be a sorokhoz, ilyen sorrendben. Ha fordított sorrendben teszed, akkor más lesz a kimutatás elrendezése, csoportosítása is. A bevételeket pedig húzd az Értékekhez.
Ezzel el is készült a második kimutatás
Pivot tábla szeletelő beszúrása
A szűrőmező helyett megmutatom neked a Szeletelőket. Ezekkel is szűrni tudunk, de sokkal látványosabban, felhasználóbarát módon. Kattints bele a második kimutatásba, majd az Elemzés menüjében válaszd a Szeletelő beszúrása (Insert Slicer) lehetőséget.
A megjelenő ablakban ki kell választanod, hogy mi alapján szeretnél szűrni, ez az Értékesítő. Jelöld be és okézd le.
Meg is jelenik a szeletelő, amelyet át tudsz helyezni, át tudod méretezni. Kattints rá bármelyik értékesítőre, látni fogod, hogy annak alapján szűri a kimutatást.
A Szeletelő beállításait a saját menüjében állíthatod be, kattints a szeletelőre és felül megjelenik a menü. Adhatsz más stílust hozzá, vagy megváltoztathatod a méretét, a gombok méretét, stb.
A szeletelőnek a jobb felső sarkában lévő, piros X-szel ellátott szűrőikonra kattintva törölheted a szűrőfeltételeket. Magát a szeletelőt egy egyszerű Del billentyűvel törölheted, ha már nincs rá szükséged.
Pivot tábla frissítése
Tegyünk új adatokat a táblázathoz és frissítsük a kimutatásokat. A táblázat mellett jobbra fent található új adat, ezt másold be a táblázat alján a következő sorba.
Ezzel még nem frissültek a kimutatások, azt neked kell frissítened. Navigálj bármelyik Pivot táblához, kattints rajta jobb egérgombbal, majd válaszd a Frissítés lehetőséget!
Ezzel mindkét kimutatásod frissül, mivel ugyanabból a forrásból készültek.
Pivot tábla – számformátum beállítása
Állítsunk be megfelelő, látványosabb számformátumot a második kimutatásban! Kattints jobb egérgombbal bármelyik számadaton, majd válaszd a Számformátum (Number format) lehetőséget.!
A megjelenő ablakban be tudod állítani, hogy a Pénznemek közül Ft legyen és 0 tizedesjegy, majd okézd le.
Szépen megformázta az összes cellát, amelyben ez a mező szerepel.
Pivot tábla további feladatok
Ha további példákat, leírásokat szeretnél olvasni, gyakorolni, ajánlom neked a következő bejegyzéseket oldalainkon:
Pivot tábla feladatok excelneked.hu oldalunkon
Pivot tábla feladatok excellence.hu oldalunkon
Ha tetszett, kérlek, oszd meg másokkal is!